Splutí Jizery z Turnova do soutoku za 1 denKaždou chvíli někde probleskne zprávička o tom že ti a ti spluli nonstop Vltavu za tolik a tolik hodin, jiní Labe za pár dní, a tak jsme si s kamarádem řekli proč si nezkusit nejakou "přípravnou" trasu když už druhý rok mlsně pokukujem po "Lenoře" . Vzhledem k tomu že většina z uvažovaných účastníků sedí v lodi jednou za uherský rok jsme vybrali něco "méně lukrativního" než jsou vyhlášené štreky na Vltavě apod.
Nápad tedy zněl: Sjet Jizeru z Turnova do soutoku s Labem bez přestávky (a pokud možno za den).
Očekávané podmínky byly :
Cca 80 km převážně olejnatého terénu
19 jezů (pokud se pamatuju tak jet se dá jen jeden)
Oběd v Mladé Boleslavi.

Nejmenovaný letní pátek tedy proběhla předstartovní veselice v Křenovském šneku (tedy komu by se chtělo ráno časně vstávat, tak jsme pro jistotu nešli spát vůbec. Je to přeci tréning na "vyjížďky" typu "Lenora-Praha" a podobné takže 40 hodin na nohách se podařilo nacvičit celkem kvalitně :-))).
Všichni 4 účastníci podniku (jmenovitě: David- Dafe, Jana - Bobřice,jako jedna posádka a Honza - Bodliňák, Honza - Sovíček jako druhá) obdrželi kromě kvalitní kalorické přípravky (díky výborné obsluze a atmosféře) i psychologickou podporu ve formě nedůvěřivých komentářů od obsluhy a od většiny plánu znalých hostů.
V sobotu cca v 4.30 proběhl přesun do Turnova, kde nás čekaly dvě lodě, z toho jedna "Jizera" (kdo na ní jel tak ví).
Mimo jiné se při startu podařilo zachránit před namočením mimo jiné i foťák. Ono otočit se s Jizerou v úzkém náhonu který celkem svižně teče a s Honzou S. na přídi (cca 100 kg./po sedmi letech na lodi) není jen tak :-))).
Na fotografii zleva: Dafe, Jana, Honza S.


Po prvních pár kilometrech začínáme pomalu střízlivět, ale moc nám to nejde, kloužem se po jezu a mame ze všeho legraci, takže "sbohem suché oblečení". Inu přípravu na nepřízeň počasí také nesmíme podcenit.
...Asi půl sedmé :-)
 
Další cestu nám zpříjemňuje nádherné počasí, parádní krajina podél řeky, občas nějaké ty vlnky, kolem osmé i nějaká snídaně ;-) a také testy výtlaku našeho plavidla. Část řeky od Turnova až pod Mnichovo Hradiště je opravdu nádherná. Řeka sice moc neteče a také si neužijete legrace se sjížděním jezů, ale meandry, neprůstupná divočina podél břehů včetně skalních stěn stoupajících přímo z vody ji řadí mezi místa, která lze jen doporučit. Na fotografování nebyl moc čas, takže přikládám jen pár obrázků ze snídaně, testů výtlaku a odpolední krátké pauzy, při které Jana nádherně usnula na pádle :-)))
             
Další část řeky, tedy ta začínající olejem před Mladou Boleslaví a končící jezem v Benátkách nad Jizerou, už tak pěkná nebyla. Poctivý olej od jezu k jezu. Příjemný byl oběd v Boleslavi, kde na nás koukali poněkud podezřívavě, když jsme hostinskému oznamovali, že jedeme z Turnova a auto na nás čeká večer v Brandýse nad Labem. Alespoň nám dal pořádné porce, když jedeme takovou dálku :-)))).

OvšemOPRAVDU KVALITNÍ ZÁŽITEK je překonání jezu v Benátkách nad Jizerou!!! Před tímto jezem je dobré přirazit VLEVO a s velkou rezervou (poctivých 100 metrů řekl bych). Za našeho "letního" stavu vody to byla celkem legrace. Prostě jsme se dojeli po levé straně podívat, jak to vypadá, vrátili jsme se a přenesli to skrz elektrárnu celkem pěknou štrekou. Pamatuju si, že před cca deseti lety začínal vpravo tak třicet metrů nad jezem napůl zasypanej rozbitej náhon. No, je tam pořád... Za vyšší vody a s malou chybkou v navigaci je to místo, odkud se vrací jen ztuha...
 

Od Benátek Jizera začne znovu téct a některé pasáže jsou opravdu luxusní. Málo jezů, nějaké meandry, kolem řeky zeleno a vlnky vlnky vlnky :-))) Takovou náladou nemohl pokazit ani předposlední jez s trochou oleje, takže jsme se nemohli nevyfotit.
   

Náladu a morálku lehce pokazil poslední jez. "Kolmáč", levá půlka puštěná spodem, pravá horem. Nízký průtok s nádherným velikým hlubokým bublinkovatým vracákem. Pokud ho někdo chce jet, měl by si na jezu předtím přečíst malou mosaznou cedulku... A nezaškodí se pojistit!
Dopádlovat do soutoku je už chvilka. Kolegové si ještě udělali večerní foto na soutoku :-).    
...a pak už závěrečné 4 km po Labi k dálničnímu mostu....
Přibližně ve 21.30 jsme tedy dorazili do cíle. Unavení, ale spokojení. Nutno dodat, že Honza B. si to z oleje odřídil zpátky do Šenku poreferovat nad závěrečným pivem, které vešlo dovnitř kolem 00.45 :-))) a Honza S. si to dal hned po párku autem z Šenku do Prahy. Závěrečné fotečky ze siesty "U sedmi popelníků" napoví...
   

Na závěr.
Akce byla všemi zúčastněnými hodnocena velmi kladně. Říkáme si "ještě pár takových a vyrážíme z Lenory po proudu" :-)))
Pokud někdy nebudete mít co dělat a nevadí vám zapádlovat si po stojaté vodě v krásném prostředí, tak nezbývá než popřát příjemnou cestu.

Pokud se nekdo chcete zeptat Honzy "Bodliňáka" na dojmy z "posledniho pifka u sedmi popelníků", tak tady máte možnost:Mail

Sepsal Dafe

Zpět